« Travanj 2024 »

Uspješno obavljena vježba evakuacije i spašavanja:„ VATRENI MRAVCI 2018.“
Autor: Neven Kudumija, 27. 9. 2018.

Dana 25. rujna 2018.g. održana je praktična vježba evakuacije i spašavanja „Vatreni Mravci 2018“ u III. osnovnoj školi Bjelovar  na adresi: Bjelovar, Tome Bakača 11d . Vježba je započela u 9:15 h prema unaprijed dogovorenom scenariju opisanom u Elaboratu vježbe te ostalim postojećim dokumentima po kojima se ova vježba izvršila.

U pripremi vježbe sudjelovali su:

• Ravnateljica III. osnovne škole Bjelovar, Goranka Preskočil
  • Povjerenik radnika za zaštitu na radu III. OŠ Bjelovar, Antun Petrlić i voditelj u provedbi evakuacije i spašavanja za Centralnu školu - predmetna nastava
  • Načelnik odjela za preventivu, planiranje i nadzor  PUZS Bjelovar, Danko Stavinoha
  • Vanjski suradnik zaštite na radu KONTINENTAL d.o.o. Bjelovar – Milan Štefanac,
  • Viši tehničar civilne zaštite na stručnom osposobljavanju u PUZS Bjelovar, Hrvoje Prugovečki

Opis događaja:

25. 9. 2018.  u 9:15 h u  kuhinji III. osnovne škole Bjelovar došlo je do pojave vatre na električnim instalacijama stropne fluo svjetiljke.  Dim se počeo širit izvan prostorije kuhinje ( djelatnici DUZS Bjelovar vrše zadimljavanje prostora ispred kuhinje i  hodnika u prizemlju).  Iznenadni događaj primijetile su zaposlenice u kuhinji – kuharice. Dojavu o požaru ravnateljicu škole osobno je obavijestila  kuharica, ravnateljica škole koja ujedno i rukovodi vježbom evakuacije, nakon dojave i procjene situacije i poduzima potrebne mjere: izdaje zapovijed dežurnom radniku  na učiteljskom ulazu za davanje znaka za uzbunu i početak evakuacije i spašavanja.

Dežurni radnik na učiteljskom ulazu, daje zvučni signal uzbune, a za davanje znaka za uzbunjivanje  koristi se zvučni signal- školsko električno zvono prema važećim uputama o davanju zvučnih signala:

Jednoličnim tonom u trajanju do 22 sekunde i to s trajanjem od 6 sekundi , s prekidima od po 2 sek.

Nakon toga dežurni radnik na učiteljskom ulazu, isključuje glavnu sklopku el. instalacija i zatvara glavni ventil plina. Odmah nakon znaka za uzbunu zaduženi radnici škole – dežurni radnik na ulazu i dežurne spremačice otvaraju vratna krila na dva izlaza iz škole (učenički i učiteljski) i započinje evakuacija učenika i svih zaposlenika prema Planu evakuacije i spašavanja  te okupljane na zbornom mjestu – školsko igralište ispred škole gdje su učiteljice izvršile prozivku učenika kako bi provjerile da li su svi učenici napustili zgradu.

Nakon uspješno provedene vježbe, sve prisutne su djelatnici DUZS Bjelovar  upoznali sa načinom uporabe vatrogasnih aparata za početno gašenje požara te su simulaciju gašenja požara na otvorenom uporabom vatrogasnog aparata S-9 demonstrirao je zaposlenik škole Tomislav Tomaško i učiteljice, a demonstraciju pružanja prve medicinske pomoći ozlijeđenom učeniku demonstrirala je svim sudionicima vježbe, učiteljica Romana Cvitković. Za kraj su još članovi pomladka DVD-a Bjelovar demonstrirali su vježbu gašenja požara pomoću aparata „ brentača“ što je kod svih okupljenih učenika pobudilo najveći interes.

Po završetku vježbe i povratka učenika i svih sudionika vježbe u zgradu škole, održana je završna analiza vježbe nositelja Plana evakuacije na kojoj je ocjenjeno da je vježba uspješno provedena,  da je u potpunosti ostvaren cilj vježbe  te je prihvaćena sugestija gosp. Milana Štefanca: da se tijekom slijedeće praktične vježbe evakuacije naprave male izmjene u Planu evakuacije glede evakuacijskih putova.

Pohvaljuju svi sudionici vježbe (učenici,  učiteljice,  zaposlenici škole, pomladak DVD-a Bjelovar i svi drugi) što su svojim osobnim discipliniranim, odgovornim  ponašanjem  i postupanjem doprinijeli da ova praktična vježba bude ocjenjena kao potpuno uspješna, a cilj vježbe bude postignut.

Napisao:

Antun Petrlić