« Ožujak 2024 »

Održano Županijsko natjecanje „Čitanjem do zvijezda“
Autor: Goran Čanić, 2. 3. 2016.

Natjecanje u znanju i kreativnosti „Čitanjem do zvijezda“ organizira se kao projekt udruge Hrvatske mreže školskih knjižničara, a učenici naše škole u njemu sudjeluju 5. godinu zaredom.

Cilj projekta je poticanje čitanja, razvijanje čitanja s razumijevanjem i istraživanja, poticanje timskog rada i poučavanje informacijskim tehnikama. Natjecanje se sastoji od kviza znanja i prezentacije plakata.

Tema kviza je ove godine „Odrastanje“, a knjige koje su učenici pročitali su Svašta u mojoj glavi Mire Gavrana, Suvišan u svemiru Milivoja Matošeca  i Poljubit ću je uskoro, možda Šime Storića.

Školska natjecanja su se održala u prosincu 2015. godine. Troje najboljih učenika na školskom natjecanju činili su ekipu koja je predstavljala školu na županijskom natjecanju.

Županijsko natjecanje naše županije održalo se 22. veljače 2016. u knjižnici Medicinske škole Bjelovar. Sudjelovalo je 9 škola.

Nakon što su učenici riješili test, uslijedio je mali kulturni program u kojem su sudjelovale učenice 5. razreda naše škole: Erna Čizmazija i Nika Glavaš koje su izvele monologe pod mentorstvom učiteljice Suzane Turković.

Prvo je mjesto osvojila ekipa iz Osnovne škole Trnovitica, a najbolji je plakat izradila Lucije Malčić iz IV. osnovne škola Bjelovar. Učenice naše škole Iva Barilarić, 8.b, Ena Starčević, 8.a i Matea Rešetar, 8.a osvojile su izvrsno 2. mjesto i plasirale se na državno natjecanje. Najuspješniji učenici dobili su diplome i nagrade koje su donirale nakladničke kuće Alfa i Profil. Svi ostali dobili su pohvalnice i utješne nagrade.

Cjelokupno natjecanje je organizirao tim za provedbu koji su činili Margareta Popčević (knjižničarka III. osnovne škole Bjelovar), Vjeruška Štivić (knjižničarka Dječjeg odjela Narodne knjižnice „Petar Preradović“ Bjelovar) te Zorka Renić (knjižničarka Medicinske škole Bjelovar) koja je i ugostila sve sudionike kviza. Knjižničarka Zorka Renić se pobrinula za zakusku i sendviče kojima je počastila sve učenike i mentore. Našim učenicama čestitamo i želimo što bolji uspjeh na državnom natjecanju koje će se održati u Čakovcu krajem travnja.

Margareta Popčević